Impart, 11.12.2015 (fot. Ryszard Kołakowski)

HIP cHOPin Remix

Improwizacja rymem i bitem w rytmie etiudy rewolucyjnej

 

Sztuka muzyczna. Znakomita obsada. Dynamiczne aranżacje. 

Przełamywanie barier - międzypokoleniowych i etnicznych. 

Piękne piosenki. Nowoczesny język. Wybitni muzycy.

Specjalne projekcje multimedialne. 

Dużo humoru, sporo historii romantycznej i współczesnej. 

Najlepsza klasyka polska w hip-hopowych aranżacjach.

 

Grupa młodych spotyka się na ławce obok likwidowanego domu kultury. Większość z nich wyraźnie drwi z młodego Ukraińca FRYDERYKA, który jest studentem Akademii Muzycznej. Najbardziej MC PICHON – chłopak zajmujący się nowoczesną muzyką młodzieżową, rapem i Hip-Hopem, wszędzie chodzi z tabletem. Uważa całą klasykę za nudę, a kompozycje Chopina za przeżytek „obrzydzony” przez szkołę. Jego przyjaciel – HOUSE jest gitarzystą rockowym, natomiast siostra House’a – LUDA to entuzjastka gier komputerowych, jest zafascynowana Fryderykiem. Mimo protestów chłopaków, zaprasza go na ich ławkę. Tam wywiązuje się improwizowana bitwa na rymy i bity. Tematami są kolejne fragmenty życiorysu Fryderyka Chopina, a arbitrami staje się przypadkowa para bezdomnych ludzi: DZIEWANNA i SZAFARZ, którzy w końcu okazują się znanymi przed laty artystami. Opowiadają o swoim upadku i braku tolerancji na świecie. Poruszony HOUSE przechodzi na stronę swojej siostry i Fryderyka. Wszystkich obserwuje z ukrycia tajemniczy PRODUCENT, poszukujący w Polsce innowacyjnych pomysłów na promocję muzyki Chopina.  W końcu i MC przyznaje, że każda muzyka może być dobra – bez względu na gatunek i czas, w którym powstała. Wszyscy uznają, że narodowość nie może być kryterium oceny człowieka. Cała ekipa łączy siły w multimedialnym projekcie „REMIX”, gdzie finałem staje się Etiuda c-moll „Rewolucyjna”.

 

DZIEWANNA – EWA SERWA

LUDA – AGATA KLIMCZAK

MC PICHON – MARCEL BOROWIEC

HOUSE – GRZEGORZ BUKOWSKI

FRYDERYK – DAMIAN ŁUKAWSKI

SZAFARZ – ROMAN KOŁAKOWSKI

MUZYK I. – BARTŁOMIEJ ABRAMOWICZ

MUZYK II. – ANDRZEJ WALUS

SPECIAL GUEST – HIROAKI MURAKAMI

 

KAYO NISHIMIZU - klasyczne nagrania utworów FRYDERYKA CHOPINA

 

RECENZJE i OPINIE

 

CHOPIN W RYTMIE HIP HOP I CZTERYSTU ZASŁUCHANYCH GIMNAZJALISTÓW

Miło było popatrzeć na scenę, na której królował Fryderyk Chopin i jego "Etiuda rewolucyjna" podana w wersji współczesnej… Jeszcze przyjemniejszy był obraz widowni i czterystu skupionych twarzy bydgoskich gimnazjalistów, kontemplujących dzieło naszego największego kompozytora podane w hip-hopowych aranżacjach… Aktualny humor, odniesienia do historii romantycznej i współczesnej, a przede wszystkich dzisiejsza muzyka, najlepiej trafiająca do młodych, czyli hip-hop –  takim wytrychem, którzy Teatru Piosenki dostali się z dziełami Chopina do młodzieżowej widowni i jej wrażliwości.

Piotr Schutta – Ekspress Bydgoski 12 maja 2015

 

ARTUR NIKLEWICZ – DOM KULTURY W GOLUBIU DOBRZYNIU

Dnia 15 maja 2015 roku w murach Domu Kultury zaprezentował się Teatr Piosenki w spektaklu "HIP cHOPin – REMIX” – według premierowego, oryginalnego scenariusza. Dynamiczne aranżacje, przełamywanie barier międzypokoleniowych i etnicznych, znakomite piosenki i nowoczesny język – tego wszystkiego można było doświadczyć w piątkowy wieczór. Interesujący spektakl mógł przenieść widza w zupełnie inny świat i pokazać, że to, co na ogół poważne i tak odległe dla niektórych od codzienności, może stać się wspaniałym sposobem na obcowanie z kulturą oraz pogłębienie własnej wiedzy.

 

ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO WE WŁOCŁAWKU

W imieniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 4 im. K.K. Baczyńskiego we Włocławku bardzo dziękujemy całemu zespołowi i autorom przedstawienia o twórczości F. Chopina. Hip-hop i muzyka klasyczna - tego jeszcze nie było! Sztuka niezwykle pouczająca i wzruszająca, cudownie zagrana i zaśpiewana. Z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładamy, że każdy po Waszym przedstawieniu wpisze do wyszukiwarki YouTube hasło: Fryderyk Chopin. Ba! Może nawet niektórzy zaproszą go do znajomych na fb :) Dzięki i mamy nadzieję do zobaczenia!

 

OPINIE INTERNAUTÓW

Natrafiłem na tę grupę w Górsku, bo wystąpili właśnie w CEM w Górsku pod Toruniem (Centrum Edukacji Młodzieży ks. Popiełuszki). Rewelacja! - świetny klimat, aranżacje, scenografia i w ogóle sama historia, która opowiadają w spektaklu - no, zawodowstwo :) . Przy okazji zupełnie inny Chopin, a dla mojej córy solidny blokowy hip hop. Warto. Szedłbym! :)

Paweł

Najbliższe wydarzenia

27
Słynny niebieski prochowiec
09 2017

SŁYNNY NIEBIESKI PROCHOWIEC piosenki Leonarda Cohena / najbliższe spektakle: 27.09.2017 - Radio Wrocław, 28.09.2017 - CK Świdnica, 08.10.2017 - Filharmonia Lubelska

Czytaj więcej
29
Sprzedawca piosenek
09 2017

29.09 godz.18.30 Świdnicki Ośrodek Kultury Świdnica - "Sprzedawca Piosenek" -recital Romana Kołakowskiego

19
Piosenki ze starej pasieki
04 2016

"Piosenki ze starej pasieki" - piosenki Jana Krzysztofa Kelusa w Teatrze Narodowym scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski produkcja: SOS Music Poland

Galeria zdjęć ze spektaklu
04
Premiera płyty Roman Kołakowski Zaśpiewany
04 2016

Już od 04.04.2016 na półkach empiku Roman Kołakowski Zaśpiewany

Roman Kołakowski zaśpiewany
Back to Top