Słynny niebieski prochowiec

 

NIEZAPOMNIANE BALLADY

LEONARDA COHENA

w nowych przekładach  Romana Kołakowskiego 

 

 

 

WYSTĘPUJĄ

Jane – AGATA KLIMCZAK, Zuzanna – ALEKSANDRA RADWAN 

Muzyk – BARTŁOMIEJ ABRAMOWICZ, Gość – GRZEGORZ BUKOWSKI 

Obcy – MARCIN KĄTNY, Poeta – ROMAN KOŁAKOWSKI, Młody – RAFAŁ KONIECZNY

 

ORKIESTRA TEATRU PIOSENKI

BARTŁOMIEJ ABRAMOWICZ – fortepian,

 ROBERT BIELAK – skrzypce elektryczne, SZYMON CHUDY – gitara elektryczna, 

MICHAŁ WĄSIK – gitara basowa, MATEUSZ MANIAK – perkusja,

 RAFAŁ KONIECZNY- instrumenty klawiszowe

 

 

scenariusz: AGATA KLIMCZAK, ROMAN KOŁAKOWSKI

scenografia: AUGUSTYN PAWLICKI

kierownictwo muzyczne: RAFAŁ KONIECZNY

filmy: KRYSTIAN ANDRZEJEWSKI

multimedia: MARCIN KOCIK

malarstwo: KATARZYNA KULPA

kostiumy: AGATA KLIMCZAK 

reżyseria: ROMAN KOŁAKOWSKI

 

PREMIERA – maj 2017

 

TEATR PIOSENKI ma zaszczyt zaprosić na niezwykły spektakl muzyczny pt. „SŁYNNY NIEBIESKI PROCHOWIEC”. 

Będzie to opowieść o młodości, o miłości i buncie, o poezji, muzyce 

- szalonych latach rewolucji kontrkulturowej lat sześćdziesiątych.

Jej kanwą są legendarne ballady i wiersze, których autorem jest jeden 

z najbardziej popularnych i najwybitniejszych bardów współczesności – LEONARD COHEN, który zmarł 7 listopada 2016 roku.

 

Postaci z jego piosenek ZUZANNA, JANE, MŁODY, OBCY, GOŚĆ, MUZYK i POETA opowiedzą o świecie, który jest niezmienny w swojej nieustannej zmienności, ale walczące ze sobą nieustannie DOBRO 

i ZŁO zawsze znajdują ukojenie w największej wartości, jaką jest MIŁOŚĆ. 

 

Wieża Pieśni, Tańcz mnie po miłości kres, Chelsea Hotel, Jestem twój, To ten walc, Zuzanna, Cygańska żona, Słynny niebieski prochowiec, Ona jest, Alleluja –to tylko niektóre z kompozycji wspaniałego Artysty, które usłyszymy w znakomitych interpretacjach podczas spektaklu. Wszystkie ballady zabrzmią w zupełnie nowych, prapremierowych przekładach Romana Kołakowskiego odkrywających przed widzami niezwykłą metaforykę Leonarda Cohena, w której amerykańska otwartości i bezkompromisowość miesza się z zachowawczą tradycją wschodnio-europejską, a religia judaistyczna z chrześcijaństwem i kontemplacją buddyjską. Specjalnie na potrzeby spektaklu powstały również nowoczesne, wirtuozowskie aranżacje autorstwa Rafała Koniecznego- wybitnego kompozytora, aranżera i multiinstrumentalisty młodego pokolenia. Udało się w nich połączyć mocne, rockowe uderzenie z poetycką metaforą, skomplikowane, wielogłosowe partytury z prostotą pieśni, a najważniejsze- ukazać ponadczasową, magnetyczną siłę melodii i tekstów Cohena.

 

„SŁYNNY NIEBIESKI POCHOWIEC” to nowoczesny spektakl multimedialny z niezwykłymi, barwnymi projekcjami wprowadzającymi widza w poetykę wielkiego mistrza ballady LEONARDA COHENA. 

 

JANE – AGATA KLIMCZAK

ZUZANNA – ALEKSANDRA RADWAN

OBCY – MARCIN KĄTNY

MŁODY – RAFAŁ KONIECZNY

GOŚĆ – GRZEGORZ BUKOWSKI

POETA – ROMAN KOŁAKOWSKI

MUZYK – BARTŁOMIEJ ABRAMOWICZ  

 

www.teatr-piosenki.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

RECENZJE

Tygodnik Siedlecki

Wzruszające i zachwycające - tak publiczność komentowała przedpremierowy spektakl "Słynny niebieski prochowiec". Siedlczanie mogli go obejrzeć jako pierwsi dzięki przyjacielskim relacjom Waldemara Koperkiewicza, dyrektora CKiS z reżyserem spektaklu Romanem Kołakowskim.

Teatr Piosenki pod kierownictwem Romana Kołakowskiego zaprezentował przed siedlecką publicznością najsłynniejsze ballady Leonarda Cohena. Widownia była wypełniona po brzegi. Publicznośc nie kryła wzruszenia. Zdaniem widzów, spektakl jest zachwycający.

http://tygodniksiedlecki.com/t39528-cohen.wzruszyl.i.zachwycil.htm

 

Filozofia sztuki

(...) Pozytywnie, ale to bardzo pozytywnie zaskoczona jestem wysokim filozoficznym poziomem opowieści. Obawiałam się spłycenia poprzez skupienie na formie, co w ostatnich miesiącach wielokrotnie już budziło moje rozczarowanie. Artyści Teatru Piosenki mają jednak swoją i nie-swoją, bardziej uniwersalną, historię do opowiedzenia. Tworzą wielowarstwową narrację – to, do której warstwy dotrze widz, zależy tylko od niego. Jeżeli skupi się na tym, że ma złamane serce – zapewne ucieszą go jedynie ciekawe aranżacje. Jeżeli jednak będzie miał też serce otwarte – ma szansę odbyć pouczającą, ale jednocześnie niezwykle trudną podróż wgłąb swoich tęsknot.

całość recenzji: http://filozofiasztuki.pl/slynny-niebieski-prochowiec/

 

 

Dom Wschodzącego Słońca

Reżyseria: Roman Kołakowski

Premiera: 2016-09-24

Autor: Roman Kołakowski

 

Obsada: Małgorzata Wiercioch, Żaneta Kurcewiczówna, Anna Podgórzak, Artur Czerwiński, Leszek Andrzej Czerwiński, Wojciech Kowalski, Piotr Krótki, Jacek Zdrojewski, Paweł Wolsztyński

Scenografia: Beata Jasionek

Muzyka: Roman Kołakowski

 

Kierownik muzyczny, aranżacja: Grzegorz Bukowski 
Wizualizacje: Piotr Marcin Stapiński
Kostiumy: Agata Klimczak

 

„Dom Wschodzącego Słońca” to prapremierowa sztuka muzyczna Romana Kołakowskiego, napisana i skomponowana specjalnie dla Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie.

Akcja rozgrywa się w koszalińskim środowisku młodzieży artystycznej – autor przywołuje nazwiska rzeczywistych osób, konkretne miejsca i prawdziwe zdarzenia. Współczesność przeplata się z historią …

Grupa muzyków rockowych – Greg, Lalek, Aga, Maryjanka – poszukuje stałego miejsca na próby ambitnego zespołu. Ukończyli szkołę i co dalej? Są pełni zapału i wiary w sens oryginalnej, własnej twórczości, ale wejście w dorosłość zmusza ich do licznych kompromisów artystycznych i trudnych wyborów życiowych.

Założeniem sztuki jest pokazanie kontrastu pomiędzy fasadowością i komercjalizacją współczesnej Polski, a zapominanymi korzeniami, wymazywaną tradycją. Jak zmienić rozgoryczenie ludzi kształtem kraju, jaki został zbudowany po roku 1989, jak poprawić sytuację „ludzi odsuniętych na margines życia społecznego”? Czy istnieje możliwość porozumienia w oparciu o wspólne doświadczenie przeszłości i akceptację najważniejszych wartości – kulturowych, religijnych, artystycznych?Muzyka rockowa przeplatać się będzie z innymi gatunkami i stylami.Pytanie zadane niegdyś przez Juliusza Słowackiego „Polska, ale jaka?” wciąż wymaga od każdego z nas własnej odpowiedzi.

Opera matematyczna

PARADOKSALNY ROZKŁAD SFERY

OPERA MATEMATYCZNA

 

Scenariusz, muzyka i reżyseria: Roman Kołakowski

Aranżacja i kierownictwo muzyczne: Grzegorz Bukowski

Choreografia: Romana Agnel

Kostiumy: Agata Klimczak, Alina Baranowska

Animacje: Piotr Marcin Stapiński

Realizacja filmów: Krystian Andrzejewski

Multimedia: Marcin Kocik

 

 

 

 

Obsada:

Hugo Steinhaus – Andrzej Seweryn
Stefan Banach – Damian Łukawski
Łucja Banachowa – Monika Węgiel
Pani Łomnicka – Ewa Serwa
Kateryna Zarycka / Hypatia – Natalia Maczyta
Warwara – Natalia Skipor 
Otto Nikodym / Rudolf Weigl – Tomasz Steciuk
Józef Koffler / Adolf Hitler – Klaudiusz Kaufmann
Bolesław Herbert / Zbigniew Herbert – Rafał Supiński
Profesor Łomnicki / Włodzimierz Lenin – Wojciech Machnicki
Stanisław Mazur /  Stanisław Lem – Dominik Rybiałek 
Miron Zarycki / Bohdan Chmielnicki – Zacharjasz Muszyński
John von Neumann / Stefan Rowecki – Michał Chorosiński
Stanisław Ulam / Feliks Dzierżyński – Rafał Konieczny
Żołnierz radziecki / Isoroku Yamamoto – Hiroaki Murakami
Góralka – Agata Klimczak

 

Zespół KAGYUMA: Julia Kulpa, Marta Mackiewicz, Agata Majewska, Kamila Salac

Chór TP: Grzegorz Bukowski, Artur Gotz, Marcin Katny, Paweł Lipnicki

Orkiestra Teatru Piosenki pod kierunkiem Grzegorza Bukowskiego

CRACOVIA DANZA pod kierunkiem Romany Agnel

PARADOKSALNY ROZKŁAD SFERY  to tytuł jednego z najsłynniejszych twierdzeń matematycznych Stefana Banacha, twórcy analizy funkcjonalnej, które w projekcie artystycznym pt. „OPERA MATEMATYCZNA” stanie się metaforą kulturowych, religijnych, naukowych i politycznych zmian, jakie zaszły w Europie i na świecie całym w wyniku II wojny światowej. Będzie to bardzo osobista opowieść teatralna Romana Kołakowskiego ( autor tekstu i muzyki ) o Lwowie (Lwów to dla mnie zagranica…) – o wielokulturowości, o przyjaźni i wzajemnej wrogości, o polskiej historii, ale także o współczesności, która z historią się nieustannie przenika. O trudnych ludzkich wyborach osobistych, moralnych, politycznych…

Głównym bohaterem widowiska multimedialnego będzie słynny polski naukowiec – profesor Stefan Banach ( w tej roli Damian Łukawski) – genialny samouk, jeden z najwybitniejszych myślicieli XX stulecia, współtwórca Lwowskiej Szkoły Matematycznej. Historia jego niezwykłego życia zostanie  na scenie opowiedziana w kontekście panoramy wielkich europejskich i światowych wydarzeń, jakie miały miejsce w pierwszej połowie XX wieku. Narratorem będzie inny wybitny uczony, związany ze Lwowem, a potem z Wrocławiem, profesor Hugo Steinhaus (w tej roli Andrzej Seweryn). 

Sztuka będzie formą łączącą nurty tradycyjne i awangardowe, różne języki i różne sfery ludzkiej aktywności intelektualnej ( nauka i sztuka ). Wystąpi ponad 25 aktorów, muzycy i tancerze. Bohaterowie Opery matematycznej będą mówić i śpiewać po polsku, francusku, niemiecku, rosyjsku, ukraińsku, angielsku, w języku jidisch, a nawet… po japońsku. 

Prapremiera sztuki odbędzie się 18 października 2016 w ramach działań Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław’ 2016. Producentami są Biuro Festiwalowe „Impart” i Teatr Piosenki.

Piosenki ze starej pasieki

"Piosenki ze starej pasieki" -  piosenki Jana Krzysztofa Kelusa w Teatrze Narodowym

scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski

produkcja: SOS Music Polan

Słynny niebieski prochowiec

 

To opowieść o młodości, miłości i buncie, o poezji, muzyce i kontrkulturze. Jej kanwą stały się legendarne ballady i wiersze jednego z najpopularniejszych i najwybitniejszych bardów współczesności – Leonarda Cohena. Postaci z jego piosenek: Zuzanna, Jane, Gość, Muzyk i Poeta opowiedzą o świecie, który jest niezmienny w swej nieustannej zmienności, a nieustannie walczące ze sobą Dobro i Zło odnajdą ukojenie w największej wartości, jaką jest Miłość. 

„Wieża Pieśni”, „Tańcz mnie po miłości kres”,  „To ten walc”, „Zuzanna”,  „Słynny niebieski prochowiec”,  „Alleluja!” – to tylko niektóre kompozycje wspaniałego artysty, które zabrzmią w znakomitych interpretacjach aktorskich i wokalnych.

Czytaj więcej...

Na rogu świata i nieskończoności

 

Międzywojenny Kabaret, Teatr, Wodewil i Film

legendarni autorzy piosenek:
M. HEMAR, E. SCHLECHTER, A. M. SWINARSKI,  J. TUWIM, A. WŁAST
 

legendarni kompozytorzy piosenek:
G. CIOFFI, G. CLARET, W. DANIŁOWSKI, Z. FRIEDWALD, M. HEMAR, S. GÓRSKA, Z. KARASIŃSKI, A. T. MULLER, J. PETERSBURSKI, H. WARS
 

 

scenariusz i reżyseria: ROMAN KOŁAKOWSKI

Scenografia i kostiumy: AGATA KLIMCZAK

 

kierownictwo muzyczne: BARTŁOMIEJ ABRAMOWICZ 

PREMIERA: Warszawa 2015

Czytaj więcej...

HIP cHOPin Remix

Improwizacja rymem i bitem w rytmie etiudy rewolucyjnej

 

Sztuka muzyczna. Znakomita obsada. Dynamiczne aranżacje. 

Przełamywanie barier - międzypokoleniowych i etnicznych. 

Piękne piosenki. Nowoczesny język. Wybitni muzycy.

Specjalne projekcje multimedialne. 

Dużo humoru, sporo historii romantycznej i współczesnej. 

Najlepsza klasyka polska w hip-hopowych aranżacjach.

Czytaj więcej...

Najbliższe wydarzenia

27
Słynny niebieski prochowiec
09 2017

SŁYNNY NIEBIESKI PROCHOWIEC piosenki Leonarda Cohena / najbliższe spektakle: 27.09.2017 - Radio Wrocław, 28.09.2017 - CK Świdnica, 08.10.2017 - Filharmonia Lubelska

Czytaj więcej
29
Sprzedawca piosenek
09 2017

29.09 godz.18.30 Świdnicki Ośrodek Kultury Świdnica - "Sprzedawca Piosenek" -recital Romana Kołakowskiego

19
Piosenki ze starej pasieki
04 2016

"Piosenki ze starej pasieki" - piosenki Jana Krzysztofa Kelusa w Teatrze Narodowym scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski produkcja: SOS Music Poland

Galeria zdjęć ze spektaklu
04
Premiera płyty Roman Kołakowski Zaśpiewany
04 2016

Już od 04.04.2016 na półkach empiku Roman Kołakowski Zaśpiewany

Roman Kołakowski zaśpiewany
Back to Top