„Bunt wznieci słowo poety” w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 2023 r. o godz. 20.00 – na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie odbyło się widowisko słowno-muzyczne pt. Bunt wznieci słowo poety.

Czym dla nas współczesnych jest bunt? Gdzie szukać ratunku przed wszechogarniającym poczuciem obojętności, zanikiem wartości i tożsamości…? Czy młodzi ludzie są w stanie zrozumieć stopień determinacji i celowość działania powstańców warszawskich?

Międzypokoleniowa dyskusja została rozpoczęta. Jesteśmy gotowi na kolejną rocznicę. Bunt wznieci słowo poety. W trakcie widowiska artyści pokazali, że w każdym pokoleniu jest miejsce na odważne przeciwstawianie się złu. A każdy mur – czy to w Berlinie, czy w warszawskim getcie – kiedyś runie. Więzienie na Rakowieckiej już nie będzie miejscem wdrażanego przez system terroru, tylko miejscem pamięci o jego ofiarach.

W plenerowym musicalu Bunt wznieci słowo poety usłyszymy teksty m.in. Stanisława Grzesiuka, Krystyny Krachelskiej, Władysława Szlengela, Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Romana Kołakowskiego.

Dzięki gościnności Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przywołaliśmy słynny obraz pacyfikacji Mokotowa, występując w miejscu, które uświęciła krew tysięcy poległych – tym samym uczciliśmy pamięć ofiar tej straszliwej zbrodni oraz przypomnieliśmy o zagładzie Warszawy. Pokazaliśmy zbrojną walkę wszystkich środowisk, bunt, który narastał przez lata okupacji i uciemiężenia. Przedstawiliśmy, jak młode osoby żyjące w wolnym kraju stawały się zdeterminowanymi żołnierzami, gotowymi oddać życie w obronie swojego miasta.

Informacja o wydarzeniu na stornie IPN

Audycja o wydarzeniu w Radiu Dla Ciebie

Wystąpili:

Kapela Henryka Małolepszego, uczestnicy VIII Letnich Warsztatów Teatru Piosenki w Tarczynie (40 osób od 7 do 24 roku życia) i zespół ludowy Tarczynianie w roli ludności Mokotowa.

Scenariusz, reżyseria, śpiew: Agata Klimczak-Kołakowska

Emisja głosu, śpiew: Natalia Skipor

Choreografia: Angelika Skowronek

Kierownictwo muzyczne, aranżacje: Grzegorz Bukowski

Zajęcia aktorskie: Leszek Zduń

Galeria: