HIP cHOPin Remix

Data premiery: 16 maja 2015 r.

Miejsce premiery: Toruń

HIP cHOPin Remix” to improwizacja rymem i bitem w rytmie etiudy rewolucyjnej. Sztuka muzyczna. Znakomita obsada i dynamiczne aranżacje. Przełamywanie barier – międzypokoleniowych i etnicznych. Piękne piosenki, nowoczesny język i wybitni muzycy. Temu wszystkiemu towarzyszą specjalne projekcje multimedialne, duża dawka humoru, sporo historii romantycznej oraz współczesnej. 

Najlepsza klasyka polska w hip-hopowych aranżacjach.

OPIS SPEKTAKLU

Grupa młodych spotyka się na ławce obok likwidowanego domu kultury. Większość z nich wyraźnie drwi z młodego Ukraińca FRYDERYKA, który jest studentem Akademii Muzycznej. Najbardziej MC PICHON – chłopak zajmujący się nowoczesną muzyką młodzieżową, rapem i Hip-Hopem, wszędzie chodzi z tabletem. Uważa całą klasykę za nudę, a kompozycje Chopina za przeżytek „obrzydzony” przez szkołę. Jego przyjaciel – HOUSE jest gitarzystą rockowym, natomiast siostra House’a – LUDA to entuzjastka gier komputerowych, jest zafascynowana Fryderykiem. Mimo protestów chłopaków, zaprasza go na ich ławkę. Tam wywiązuje się improwizowana bitwa na rymy i bity. Tematami są kolejne fragmenty życiorysu Fryderyka Chopina, a arbitrami staje się przypadkowa para bezdomnych ludzi: DZIEWANNA i SZAFARZ, którzy w końcu okazują się znanymi przed laty artystami. Opowiadają o swoim upadku i braku tolerancji na świecie. Poruszony HOUSE przechodzi na stronę swojej siostry i Fryderyka. Wszystkich obserwuje z ukrycia tajemniczy PRODUCENT, poszukujący w Polsce innowacyjnych pomysłów na promocję muzyki Chopina.  W końcu i MC przyznaje, że każda muzyka może być dobra – bez względu na gatunek i czas, w którym powstała. Wszyscy uznają, że narodowość nie może być kryterium oceny człowieka. Cała ekipa łączy siły w multimedialnym projekcie „REMIX”, gdzie finałem staje się Etiuda c-moll „Rewolucyjna”.

Artyści

  • Dziewanna – Ewa SERWA,
  • Luda – Agata KLIMCZAK,
  • Mc Pichon – Marcel BOROWIEC,
  • House – Grzegorz BUKOWSKI,
  • Fryderyk – Damian ŁUKAWSKI,
  • Szafarz – Roman KOŁAKOWSKI,
  • Muzyk I – Bartłomiej ABRAMOWICZ,
  • Muzyk II – Andrzej WALUS,
  • Special Guest – Hiroaki MURAKAMI.

KAYO NISHIMIZU – klasyczne nagrania utworów FRYDERYKA CHOPINA.

RECENZJE

Miło było popatrzeć na scenę, na której królował Fryderyk Chopin i jego „Etiuda rewolucyjna” podana w wersji współczesnej… Jeszcze przyjemniejszy był obraz widowni i czterystu skupionych twarzy bydgoskich gimnazjalistów, kontemplujących dzieło naszego największego kompozytora podane w hip-hopowych aranżacjach… Aktualny humor, odniesienia do historii romantycznej i współczesnej, a przede wszystkich dzisiejsza muzyka, najlepiej trafiająca do młodych, czyli hip-hop –  takim wytrychem, którzy Teatru Piosenki dostali się z dziełami Chopina do młodzieżowej widowni i jej wrażliwości.

Piotr Schutta – Ekspress Bydgoski 12 maja 2015 [CHOPIN W RYTMIE HIP HOP I CZTERYSTU ZASŁUCHANYCH GIMNAZJALISTÓW]

Dnia 15 maja 2015 roku w murach Domu Kultury zaprezentował się Teatr Piosenki w spektaklu „HIP cHOPin – REMIX” – według premierowego, oryginalnego scenariusza. Dynamiczne aranżacje, przełamywanie barier międzypokoleniowych i etnicznych, znakomite piosenki i nowoczesny język – tego wszystkiego można było doświadczyć w piątkowy wieczór. Interesujący spektakl mógł przenieść widza w zupełnie inny świat i pokazać, że to, co na ogół poważne i tak odległe dla niektórych od codzienności, może stać się wspaniałym sposobem na obcowanie z kulturą oraz pogłębienie własnej wiedzy.

ARTUR NIKLEWICZ – DOM KULTURY W GOLUBIU DOBRZYNIU

W imieniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 4 im. K.K. Baczyńskiego we Włocławku bardzo dziękujemy całemu zespołowi i autorom przedstawienia o twórczości F. Chopina. Hip-hop i muzyka klasyczna – tego jeszcze nie było! Sztuka niezwykle pouczająca i wzruszająca, cudownie zagrana i zaśpiewana. Z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładamy, że każdy po Waszym przedstawieniu wpisze do wyszukiwarki YouTube hasło: Fryderyk Chopin. Ba! Może nawet niektórzy zaproszą go do znajomych na fb 
 Dzięki i mamy nadzieję do zobaczenia!

ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO WE WŁOCŁAWKU

Natrafiłem na tę grupę w Górsku, bo wystąpili właśnie w CEM w Górsku pod Toruniem (Centrum Edukacji Młodzieży ks. Popiełuszki). Rewelacja! – świetny klimat, aranżacje, scenografia i w ogóle sama historia, która opowiadają w spektaklu – no, zawodowstwo 
 . Przy okazji zupełnie inny Chopin, a dla mojej córy solidny blokowy hip hop. Warto. Szedłbym! 

Paweł [opinia internauty]