Moje serce zostało we Lwowie, czyli Marian Hemar w Radiu Wolna Europa

W tym roku mija 50 lat od śmierci Marian Hemara, założyciela Qui pro Quo czy Cyrulika Warszawskiego. Z tej okazji w Firleju odbędzie się spektakl, który wspomina tego wybitnego poetę, twórcę kabaretów i piosenek, dramaturga oraz tłumacza.

Marian Hemar był związany ze Lwowem do końca życia, choć po wojnie do niego nie wrócił, podobnie jak jego brat stryjeczny – Stanisław Lem. „Moje serce zostało we Lwowie”… pisał Marian Hemar w 1947 r. przebywając na przymusowej emigracji w Londynie. Sam siebie określał ,,lwowofil”.

Poeta od lat 40. XX wieku na falach radia Wolna Europa prowadził cotygodniowy Kabaret Mariana Hemara, zapraszając gości związanych z polonijną emigracją i układając programy kabaretowe dedykowane rodakom słuchającym go w Warszawie i ukochanym Lwowie.

W programie ,,Moje serce zostało we Lwowie” wybrzmią takie szlagiery kabaretowe jak ,,Ten wąsik, ach ten wąsik”, ,,Taka Mala”, „Może kiedyś innym razem”,  ,,Bezsenna noc” czy ,,Sen o Lwowie” autorstwa Mariana Hemara. Zapraszamy do nostalgicznej podróży oraz wspomnienia tego wybitnego Twórcy Polskiego!

Śpiew:
Agata Klimczak- Kołakowska – Mira Zimińska/ Włada Majewska
Leszek Zduń – Marian Hemar

Instrumenty klawiszowe:
Bartłomiej Abramowicz

Zdjęcia z Mławy: