Toruńska Barbarka rozbrzmiała Stachurą

W dniach 22-24 lutego odbył się niezwykły koncert. Na Dworze w Barbarce rozgościły się dźwięki utworów skomponowanych przez Romana Kołakowskiego, które założyciel Teatru Piosenki pisał specjalnie dla uczestników Warsztatów Poezji Czynnej im. Edwarda Stachury. Coroczne warsztaty zyskały w ostatnich latach wymiar międzynarodowy – łączyły ludzi różnych pokoleń, kultur, światopoglądów. Pozwalały im się odnajdywać w jednym, wspólnym dziele – dziele tworzenia.

Warsztatą towarzyszyły zawsze koncerty, dzięki którym uczestnicy mogli dzielić się emocjami i doświadczeniami z odbiorcami różnych miast i województw.

Brakowało jednak dotychczas spotkania, które pozwoliłoby zebrać doświadczenie lat ubiegłych i w wyjątkowy sposób cieszyć się sztuką. Udało się tego dokonać w lutym 2019 roku, kiedy to w Barbarce pojawili się uczestnicy wszystkich dotychczasowych edycji Warsztatów Poezji Czynnej.

Oczywiście głównym bohaterem Warsztatów zawsze pozostawał Edward Stachura. To jego teksty inspirowały Romana Kołakowskiego do tworzenia ponadczasowy kompozycji. Jednak na Barbarce to właśnie postać niedawno zmarłego Romana Kołakowskiego zainspirowała wszystkich uczestników do tego, aby przypomnieć sobie brzmienie tych niezwykłych pieśni. By jeszcze raz, z całych sił, wspólnie zaśpiewać. By spotkać się w tej materii – materii dźwięku i słowa – w której zawsze warsztatowicze mogli liczyć na dobre słowo i wsparcie ze strony Kołakowskiego.

I udało się. Byliśmy tam – przepełnieni dźwiękiem i siłą do tworzenia!

RELACJA: tutaj