W tym roku mija 50 lat od śmierci Marian Hemara, założyciela Qui pro Quo czy Cyrulika Warszawskiego. Z tej okazji w Firleju odbędzie się spektakl, który wspomina tego wybitnego poetę, twórcę kabaretów i piosenek, dramaturga oraz tłumacza. Marian Hemar był związany ze Lwowem do końca życia, choć po wojnie do niego nie wrócił, podobnie jak jego brat stryjeczny – Stanisław Lem. „Moje serce zostało we Lwowie”… pisał Marian Hemar w 1947 r. przebywając na przymusowej emigracji w Londynie. Sam siebie określał …
Łaszczyńscy. W służbie ludzkości
Fabuła musicalu zbudowana jest wokół postaci braci – twórców pierwszego polskiego patentu, właścicieli kopalni w Miedziance. Łaszczyńscy wynaleźli, po czym opatentowali proces elektrolizy, który w tamtym czasie wykorzystywano do pozyskiwania miedzi. Dziś w ten sposób uzyskujemy zielony wodór – paliwo przyszłości, ważny element odbywającej się obecnie transformacji energetycznej. ŚGP Industria wybrała braci Łaszczyńskich na patronów powoływanej teraz Centralnej Doliny Wodorowej. Dokonania wybitnych wynalazców wykorzystywane są po dziś dzień w chemii, elektrotechnice, energetyce. Celem spektaklu jest przedstawienie w przyjezdnej formie sylwetek …
Odpowiedzi spłonęły
„Odpowiedzi Spłonęły” to spektakl muzyczny na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta i Josepha Conrada ukazujący wątki historyczne i zaskakującą wspólnotę autobiografii dwóch wielkich twórców.
Ciemny Teatr Steda
W osiemdziesiątą rocznicę urodzin Edwarda Stachury Teatr Piosenki przygotował spektakl multimedialny pt. „CIEMNY TEATR STEDA”, w którym taniec jest równoważnym elementem artystycznym dla muzyki, malarstwa i poezji.
Słynny Niebieski Prochowiec
„SŁYNNY NIEBIESKI POCHOWIEC” to nowoczesny spektakl multimedialny z niezwykłymi, barwnymi projekcjami wprowadzającymi widza w poetykę wielkiego mistrza ballady LEONARDA COHENA.
Opera Matematyczna
PARADOKSALNY ROZKŁAD SFERY to tytuł jednego z najsłynniejszych twierdzeń matematycznych Stefana Banacha, twórcy analizy funkcjonalnej, które w projekcie artystycznym pt. „OPERA MATEMATYCZNA” staje się metaforą kulturowych, religijnych, naukowych i politycznych zmian, jakie zaszły w Europie i na świecie całym w wyniku II wojny światowej.
Dom Wschodzącego Słońca
„Dom Wschodzącego Słońca” to sztuka muzyczna Romana Kołakowskiego, napisana i skomponowana specjalnie dla Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie. Akcja rozgrywa się w koszalińskim środowisku młodzieży artystycznej – autor przywołuje nazwiska rzeczywistych osób, konkretne miejsca i prawdziwe zdarzenia. Współczesność przeplata się z historią…
Piosenki ze starej pasieki
Widowisko poświęcone twórczości Jana Krzysztofa Kelusa. Jego ideą jest przybliżenie (przypomnienie) współczesnej publiczności jednego z najważniejszych artystów minionego półwiecza, który nigdy nie zabiegał o medialny rozgłos.
Na rogu świata i nieskończoności
Spektakl „Na rogu świata i nieskończoności” to kabaretowa, pełna wytwornego humoru i ciepłego sentymentu, poetycko-muzyczna opowieść o artystycznym obliczu dwudziestolecia międzywojennego. Bohaterami są niezapomniane gwiazdy przedwojennej, polskiej sceny: Hanka Ordonówna, Mira Zimińska i Mieczysław Fogg.
HIP cHOPin Remix
„HIP cHOPin Remix” to improwizacja rymem i bitem w rytmie etiudy rewolucyjnej. Sztuka muzyczna. Znakomita obsada i dynamiczne aranżacje. Przełamywanie barier – międzypokoleniowych i etnicznych. Piękne piosenki, nowoczesny język i wybitni muzycy. Temu wszystkiemu towarzyszą specjalne projekcje multimedialne, duża dawka humoru, sporo historii romantycznej oraz współczesnej.